Každý podnikateľ chce predať čo najviac svojich produktov a uspokojiť tak potreby svojich zákazníkov (o ktorých často ani nevedia, že ich vôbec majú). Aby to bol schopný urobiť, potrebuje mať vo svojom tíme ideálneho predajcu. Ako vybrať na pohovore vhodného kandidáta na predajcu, aby sa neskôr stal najlepším predajcom? Prinášame vám 5+1 tipov, na čo sa na pohovore sústrediť.

1.  Neodolateľná charizma a presvedčivá reč tela

Počas pohovoru pozorujte aj reč tela. Jednoduchý úsmev toho dokáže povedať veľa, tak isto aj vyžarovanie. Šarmantný predajca má dobrý prvý dojem, ktorým otvorí dvere k zákazníkovmu srdcu, čím uzavrie obchod.

2.  Vyberte si empatického kandidáta orientovaného na klienta

Pre dobrého predajcu je vždy prioritou počúvať svojich klientov a uspokojiť ich potreby. Počas pohovoru sa môžete kandidáta spýtať, aby vás začal presviedčať o nákupe. Pozorujte, či sa vás spýta veľa otázok predtým, než príde s perfektným produktom priamo pre vás.

3.  Kľúčom sú excelentné komunikačné schopnosti

Každý dobrý predajca potrebuje mať dokonalé vyjadrovacie a networkingové schopnosti. Predajný guru odporúča na záver povedať kandidátovi, že bol síce dobrý, ale nezdá sa, že by z neho bol predajný guru. Následne pozorujte, či sa začne kandidát mrviť. Pravý predajca sa totiž nikdy nemrví.

4.  Najlepší predajca je odolný a nikdy sa nevzdáva

Každý deň nie je prechádzkou ružovou záhradou. Dobrý predajca to vie. Udržuje si vysokú morálku aj počas horších dní a vždy sa snaží prichádzať s inovatívnymi riešeniami. Spýtajte sa ho na príklad zo života, kedy sa mu podarilo zostať pozitívny, keď sa všetci ostatní už vzdali.

5.  Húževnatosť a načasovanie sú ďalšie mená najlepšieho predajcu

Dobrý predajca nikdy nečaká, až sa mu klienti ozvú sami od seba. Vie, že každá minúta navyše je premárnený čas, avšak stále rozumie správnemu načasovaniu. Spýtajte sa svojho kandidáta, aby vám povedal príklad, kedy sa mu podarilo využiť správne načasovanie vo svoj prospech. Môžete sa opýtať na jeho dennú rutinu a ako má naplánovaný deň.

   +1  Kandidát na pozíciu predajcu je hladný po víťazstve

Predajca od kosti je hladný po víťazstve a vždy chce byť najlepším. Jednoducho povedané, je prirodzene súťaživý. Spýtajte sa ho, ako sa bude usilovať byť najlepším.

Koniec koncov, ten najlepší predajca musí mať skutočné zapálenie pre svoju prácu i spoločnosť, kde pracuje. Nezáleží na tom, či ide o maloobchod alebo veľkoobchod. Často dokonca povzbudzuje svojich spolupracovníkov a prirodzene dvíha morálku na pracovisku.

Menu